KURUMSAL KİMLİK NEDİR

KURUMSAL KİMLİK NEDİR ?

Kurumsal kimlik , pazarlamada,kurumun görünen yüzüne verilen isimdir.Kurum kendini bu şekilde ifade eder.Bu ifade de her kurumun kendine ait belirli sınırları vardır.Bu sınırlar genellikle tüm pazarlamalarında aynı olur.

Kurumsal kimliği daha da açacak olursak , kurumu anımsatacak bir tasarımın ölçüleri ve nasıl kullanılması gerektiğinin belirlenmesidir.Kurumsal kimlik’de amblem ve logo’dan ofis dizaynına,çalışanların giyim kuşamından araç giydirmeye,antetli kağıttan,tabelaya,web sitesinden ürün reklamına ,ambalaj dizaynından faaliyet raporuna kadar her şeyin ölçüleri , nasıl ve nerede kullanılacağı belirlenir.

Kurumsal kimliğin değiştirilmez olmasının sebebi ise bir nevi kurumun imzası gibidir.Belli dönemlerde firma ve tasarımcıların ortak çalışmasıyla değiştirilir olabilmesine rağmen , sürekli değiştirilmesi pazarlama da verimi kötü yönde etkiler . Bunun sebebi ise insanların gözüne alışı gelmiş olan imajın değişmesi olarak gösterilebilir. İmaj değişikliği ise bilinir olan sitede bile insanların alışma süreci başlatmasına sebep olur. Kısaca özetlemek gerekirse sürekli kurumsal kimlik değişimi her ne kadar yenilikçi hareket olarak güzel bir şeymiş gibi gelse de , müşterilerin göz aşinalığı dışında kalacağı için tanınırlığı kötü etkileyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir